BGC HEYETİ GÜNEYDOĞUDA

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir ve beraberinde 11 gazeteci Güneydoğu'da ziyaretlerde bulundu. Balıkesirli gazeteciler, Batman, Mardin, Siirt ve Diyarbakır'da il yöneticileri, gazeteciler ve vatandaşlarla görüştü. Çözüm sürecinin bölgeye yansımalarını yerinde gördü.

Balıkesirli gazeteciler güneydoğuda 4 günde 3 bin 800 km yol kat etti
BALIKESİR ile DİYARBAKIR, BATMAN, MARDİN ve SİİRT ARASINDA KARDEŞLİK KÖPRÜSÜ KURULDU.

Gazeteciler Cemiyeti'nin organizasyonuyla Diyarbakır, Batman, Siirt ve Mardin'de il yöneticileri ve vatandaşlarla buluşan gazeteciler bölge halkının nabzını tuttu. Balıkesir eski valisi Yılmaz Arslan'la hasret giderdi, birlikte Balıkesirspor'un şampiyonluğu kutlandı, duygusal sahneler yaşandı.

Balıkesir'de görev yapan yaygın ve yerel basın kuruluşlarının temsilci ve çalışanlarının yer aldığı 12 kişilik heyet, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki 4 ili gezerek halkın nabzını tuttu. Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti'nin (BGC) organizasyonunda gerçekleşen programda gazeteciler 4 gün boyunca Diyarbakır, Batman, Siirt ve Mardin'e giderek yaklaşık 3 bin 800 kilometre yol kat etti.
BGC yönetimi tarafından organize edilen ve daha önce Balıkesir'de görev yapan Batman Valisi Yılmaz Arslan'ın davetlisi olarak bölgeye giden basın mensupları, resmi makamlar, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlarla bir araya geldi. 
Uçakla Diyarbakır'a giden heyet burada önce şehrin tarihi yerlerini gezdi. Batman Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Diyarbakır Belediyesi görevlilerİ tarafından karşılanan heyet, sokaktaki vatandaşlarla görüştü.
 
Süreçle birlikte ülke genelinde hakim olan huzur ve barış ikliminden son derece memnun olduklarını aktaran vatandaşlar, süreçten ümitli olduklarını dile getirdi. Bölgede son 4 aydır hiç bir olumsuz durumun yaşanmadığını aktaran vatandaşlar, ne pahasına olursa olsun sürecin devam etmesi dileğinde bulundu. 
DİYARBAKIR İNANÇ TURİZMİNİN BAŞKENTİ OLABİLİR
BGC Başkanı Ramazan Demir başkanlığındaki heyet daha sonra Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir'i makamında ziyaret etti. Ziyarette Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veysi İpek ve yönetim kurulu üyeleri de hazır bulundu. 
Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir, sıcak karşılama için teşekkür etti. Batıda görev yapan yerel ve yaygın basın temsilcilerinden oluşan heyetle çözüm sürecinde yaşanan gelişmeleri yerinde görmek üzere bölgeye geldiklerini söyledi. Demir, 33 medeniyete ev sahipliği yapan, sahabeler ve peygamberler şehri Diyarbakır'ın aynı zamanda Ortadoğu'nun en büyük Ermeni Kilisesi'ne sahip olduğunu, 4 ayaklı minaresiyle, Ulu Cami'siyle tam anlamıyla bir inanç ve turizm kenti olduğunu söyledi. 
GAZETECİLERİ KIRMIZI GÜLLE KARŞILADI
Konuklarını kırmızı güllerle karşılayan Başkan Baydemir, dinlerin ve dillerin kenti Diyarbakır'da barış süreci kapsamında sağlanan huzur ortamının bölge halkı tarafından büyük umutla karşılandığını söyledi. Baydemir de ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Diyarbakır’ın tamamının saklı bir hazine olduğunu söyledi. Çözüm sürecine değinen Başkan Baydemir, "İnşallah bu süreç onurlu bir barışa evrilir. Bir daha nüksetmeden nihayete erer" dedi. Ülkenin Kürdü, Türkü, Alevisi, Sünnisi, bütün etnik ve inançsal farklılıkları ile birlikte tarihi bir dönemi yaşadığını vurguladı. 
 
BALIKESİRSPOR FORMASINI GİYECEK
Eşitlik, özgürlük, kardeşlik hukuku temelinde kucaklaşma ve helalleşme gerçekleşerek, yeni bir sayfa açılması temennisinde bulunan Baydemir, süreç için çaba sarf eden herkese teşekkür etti. Ziyaretin sonunda Balıkesir Cemiyet Başkanı Demir, Baydemir’e sırtında adının yazılı olduğu 10 numaralı Balıkesirspor forması, zeytinyağı, meşhur kolonya ve lokum verdi. Gideceği ilk maçta Balıkesirspor formasını giyeceğini belirten Baydemir ise, Demir’e, üzerinde Diyarbakır yazısı bulunan cam bir tablo hediye etti.
DİYARBAKIR VALİSİNİ ZİYARET
Balıkesirli gazeteciler, Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veysi İpek ile birlikte Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak'ı da makamında ziyaret etti. Vali Toprak, terörün oluşturduğu kara bulutlar çekildiğinde Diyarbakır'ın içinde barındırdığı cevherlerin ortaya çıktığını söyledi. Zaman içerisinde bölgede sıkıntılar, acılar ve terörle beslenen alt suç türleri olduğunu kaydeden Toprak, "Terör tehlikesi bir ise, terörle beslenen alt suç türlerinin tehlikesi ondur. Bir uyuşturucuya bulaşan vatandaşımız her şeyi ile gidiyor ve ailesini de beraberinde götürüyor. Terörün oluşturduğu kara bulutlar çekildiğinde Diyarbakır'ın içinde barındırdığı cevherler ortaya çıkıyor. Devletimizle ülkemizle, vatandaşımızla ve dinamiklerimizle bir ve beraber olarak güzellik içerisinde herkesin ülkeyi sahiplendiği bir ortam içerisindeyiz herkes birbirine ve çözüm sürecine inanıyor, güveniyor ve sahipleniyor." dedi.
BALIKESİR ESKİ VALİSİ YILMAZ ARSLAN'I DUYGULANDIRAN ZİYARET
Balıkesir ve Batman'da görev yaparken yer değiştiren Valiler Yılmaz Arslan ve Ahmet Turhan'ın da desteklediği etkinlik kapsamında gazeteciler daha sonra Batman'a geçti. Balıkesir'de 3.5 yıl görev yapan ve başarılı çalışmalarla adından söz ettiren Vali Yılmaz Arslan birlikte görev yaptığı medya mensuplarının Batman'da görünce duygulu anlar yaşadı. 
Balıkesir'de uzun süre birlikte görev yaptığı gazetecilerle sohbet eden Vali Arslan,  Batman'da yaptıkları çalışmaları anlattı. 
BGC Başkanı Demir ve heyette yer alan gazetecileri yemekte konuk eden Vali Arslan, Batı ile Güneydoğu'da yaşayan bölge halklarının kardeşliğinde hiçbir sorun olmadığını, son dönemde sağlanan barış ortamının artarak devam etmesi için tüm tarafların hassasiyetle görevlerini sürdürdüğünün söyledi.
 
BALIKESİRSPOR'UN ŞAMPİYONLUĞUNU BATMAN'DA KUTLADIK
BGC Başkanı Demir, Vali Arslan'a sırtında isminin yazılı olduğu Balıkesirspor forması ile dünyaca ünlü Sındırgı Yağcıbedir halısı ve Balıkesir kolonyası hediye etti. Batman'daki yerel ve yaygın basın temsilcilerinin katıldığı yemekte ise, Balıkesirspor'un PTT 1. Lige yükselmesi kutlandı. Arslan, Balıkesir Belediye Başkanı İsmail Ok ve kulüp başkanı Tuna Aktürk'ü arayıp şampiyonluk coşkusuna ortak oldu.
 
Balıkesirli gazeteciler, daha sonra, Batman Belediye Başkan Vekili Serhat Temel ile de görüştü. Başkan Vekili Temel, bölge halkının ve süreci başlatan hükümetin barış ortamından vazgeçme şansları olmadığını belirterek, barış sürecinin mutlu sonla noktalanacağını kaydetti. 
Balıkesir'de görev yapan basın mensupları Batman'ın tarihi ilçesi Hasankeyf, Siirt, Mardin ve Midyat'ta da giderek burada temaslarda bulundu. 
Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir ve beraberindeki heyet, Diyarbakır'da Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti'ni de ziyaret ederek başkan Veysi İpek ile mesleki konularda görüş alışverişinde bulundu. 

Kayıt : 06.05.2013

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !