AVRUPALI BASIN VALİLİKTE

Gazeteciler Cemiyeti'nin protokolle buluşmasında Balıkesir Basınının kapılarını Avrupa'ya açan projesi gündemin ana konularından biri oldu. Vali Ahmet Turhan "Balıkesir Basınını Avrupa ile buluşturarak Türkiye'ye örnek oldunuz. Bu tür projeleri çok önemsiyoruz" dedi. Cemiyet yönetimine teşekkür etti.

 

BGC BALIKESİR'İN DE GURUR KAYNAĞI

Gazeteciler Cemiyeti'nin protokolle buluşmasında Balıkesir Basınının kapılarını Avrupa'ya açan projesi gündemin ana konularından biri oldu.

* BALIKESİR Gazeteciler Cemiyeti (BGC), güven tazeleyen yönetimiyle ilk ziyaretlerini protokole gerçekleştirdi. Vali Ahmet Turhan, İl Genel Meclisi Başkanı Ramazan Bahçavan ile Emniyet Müdürü Halil Karataş'la buluşan cemiyet yöneticileri, yeni dönem hedeflerini paylaştı.

* BGC Başkanı Ramazan Demir, Balıkesir için atılacak her adımın yanında yer alacağının mesajını yeniledi. Medya camiasındaki çürük elmaların ayıklanması noktasında "iyiyle kötü, güzelle çirkinin ayırt edilmesi" yolundaki çağrısını bu ziyaretlerde de dillendirerek kamuoyu desteği istedi.

BALIKESİR yanında ilçelerdeki yerel ve yaygın basın-yayın kuruluşlarının sahip, yönetici, çalışan ve temsilcilerini çatısı altında bulunduran ilin en eski meslek örgütleri arasındaki Gazeteciler Cemiyeti'nin güven tazeleyen yeni yönetimi, yeni dönemdeki çalışmalarının startını protokol ziyaretleriyle verdi.

Cemiyet Başkanı Ramazan Demir, Başkan Vekili Coşkun Yaman, 2. Başkan Ümit Babacan, Genel Sekreter Devrim Derin, Mali Sekreter Mahmut Acaröz ile Kezban Ceren Yıldırım ve Ramazan Karaca'dan oluşan yönetimin ziyaretlerine Disiplin ve Denetleme Kurulu üyelerinden bazıları yanında ilimizdeki yerel ve yaygın medya temsilcileri de eşlik etti.

BGC yönetiminin çalışmaları hakkında bilgiler aktardığı Balıkesir Valisi Ahmet Turhan'ı ziyaretinde önemli konular ele alınarak karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. 

Turhan, BGC yönetimiyle gazetecileri kabulünde, gelişen teknoloji sayesinde her yerden haberlerin takip edilebildiğini söyledi.

BALIKESİR'DE KALİTELİ BASIN VAR

Yerelde yapılan herhangi bir haberin bugünkü şartlarda dünyanın en uzak noktasından takip edebildiğini dile getiren Turhan, "Basın, insanların hak ve özgürlüklerinin korunmasında en büyük görevi üstleniyor, vatandaşları bilgilendiriyor, haber veriyor, kamuoyu oluşturuyor. Bunlar, demokrasinin gelişmiş olduğu ülkelerde yapılan işler. Sizler, bu konuda çok emek harcıyorsunuz" ifadesini kullandı.

Balıkesir basınından kalite açısından birçok ilin önünde olduğuna işarete eden Vali Turhan, Gazeteciler Cemiyeti'nin Portekiz, İngiltere, Almanya ve Belçika'yı kapsayan projesini de gurur vesilesi olarak değerlendirdi; "Balıkesir Basınını Avrupa ile buluşturarak Türkiye'ye örnek oldunuz. Bu tür projeleri çok önemsiyoruz." dedi.

 

EN AKTİF ROLÜ BASIN OYNUYOR

Vali Ahmet Turhan’da yaptığı açıklamada “Paşa Konağı’nı en iyi kullanacak müessese Gazeteciler Cemiyeti idi. Bu çalışma Balıkesir’e de artı değer kazandıracak. Arkadaşlar artık yerel basın diye bir şey kalmamış. Burada yazdığınız her haber dünyanın öbür ucunda ses yapıyor. Gazetecilik taşrada, Anadolu’da gazetecilik yapmak zor. Bir özveridir, tutkudur bu. Vatandaşın sağlıklı bilgilendirilmesi ve hatta demokrasinin 4. gücü olarak söyleniyor. Ben hep şuna inanmışımdır idarenin devletin hukuka bağlılığında temel insan hak ve özgürlüklerinin korunmasında en aktif rol oynayan aslında basındır.  Burada tabi ki idarenin şeffaflığı, hukuka bağlılığı, demokrasi olan bir ülke için geçerli. Ülkemizde de bu söylediğimiz unsurlar her geçen gün de gerçekten de daha da üst seviyeye geliyor. Bu kapsamda sizlerin yaptığı çalışma bizler için önemli bir kamu hizmeti. Tabi ki halkın sağlıklı bilgilendirilmesi yanında aynı gemideyiz ve bu memlekette yaşıyoruz. Balıkesir’in doğru tanıtılması birinci önceliğimiz olmalı. Ben önümüzdeki 10 yılda Balıkesir’in bir İzmir-Bursa kadar potansiyeli olup gündeme gelecek bir şehir olduğunu düşünüyorum. İlk 10 mütevazi bir hedeftir. Ben ilk 5’de her alanda tarımda, hayvancılıkta, sanayide, turizmde, 2023 vizyonunda Balıkesir’in lokomotif olacağına inanıyorum. Basının doğrunun yanında yer alması basın ahlakı gereği”dedi.

AVRUPA BİRLİĞİ PROJESİ DEVAM ETMELİ

Turhan şöyle devam etti “Balıkesir basını köklü bir basın. Sadece köklü olmakla kalmıyor, çağdaş da bir basın. Avrupa Birliği’ne proje sunmuş. Basında Avrupa Birliği’ne proje sunmuş ve bu kadar iş birliği yapan bir il yok. Bu örnek bir çalışma. Devam etmesi ve sürdürülmesi lazım. Bu çarpan etkisi oluşturuyor. Sadece Balıkesir’le sınırlı olmuyor. Bunu gören diğer iller Anadolu’da ki yerel basın ya yapılabilirmiş diyor. O açıdan Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti’ni tebrik ediyorum.”

Kayıt : 12.04.2013

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !