BGC HEYETİ LİZBON'DA

BALIKESİR Gazeteciler Cemiyeti'nin AB projesi kapsamında Portekiz'e giden gazeteciler, Lizbon'da İslam Derneği ile DEİK temsilcisini ziyaret etti. Yerel medyasının yapısını öğrendi, Balıkesir basınıyla mukayese etme fırsatı buldu. BGC 2. Başkanı Ümit Babacan, Portekizlilere Balıkesir medyasını anlattı.

BGC'nin projesi kapsamında Portekiz'e giden gazeteciler, Lizbon'daki temasları kapsamında İslam Derneği ile DEİK temsilcisini ziyaret etti. Yerel medyasının yapısını öğrendi, Balıkesir basınıyla mukayese etme fırsatı buldu. 

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti tarafından hazırlanan, Balıkesir Valiliği yanında Haberci, Birlik ve Politika gazetelerinin ortak olarak yer aldığı,''Yerel Medyanın AB standartlarında Demokrasiye Katkısı / Gazeteciler  Avrupa'daki Yerel Medya Yapısını Öğreniyor'' projesi kapsamında gazetecililerin Lizbon’da eğitimi sürüyor. 
Portekizde tüm Müslümanları temsil eden İslam Derneği Başkanı Abdool Magid A.Karim Vakil ‘i ziyaret  Balıkesirli gazeteciler,  Avrupa’daki Müslümanların sıkıntı ve  sorunlarını görüştü.
Portekiz’de 100 bin civarında Müslüman yaşadığını belirten VAKİL,1956 yılında Mozambik’ten Portekiz’e geldiğini,o yılda da sadece iki Müslümanın olduğunu ve 1968’de ise Portekiz İslam Derneğini kurduğunu belirtti. 
Aynı zamanda Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Portekiz temsilcisi  olan VAKİL , "Türkiye’nin AB’ye alınmaması  konusunda hiçbir sıkıntısı yok, kesinlikle alınmalı" dedi.
Mayıs ayında Portekiz’e ziyarette bulunacak olan Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL ve İş adamlarını misafir edeceklerini, Türk İş adamlarının da inşaat sektöründa Portekiz’e yatırım yapmalarını isteyeceklerini açıklayan DEİK temsilcisi Vakil, Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti'ni de örnek projesi nedeniyle kutladıklarını söyledi. 

Balıkesirli gazeteciler Semih Keleş, Alkan Engin, Oktay Çalışkan, Ünsal Sabancı, Ayten Özge Şan, Ümit Babacan, Ahmet Tuğrul Aydın, Emine Çiftçi, Onur Demir, Alper Karaca, Portekiz İslam Derneği Başkanı Abdool Magid A.Karim Vakil ve  TRT Lizbon Muhabiri Cenan Demirel'le birlikte görülüyor.

BALIKESİR'İN PORTEKİZ'DE KAPISI OLDU
Portekiz gazetelerinin ön tanıtımının yapıldığı eğitimde internet ve küreselleşme adına yerel medyanın duruşunu tüm gazeteciler değerlendirdi.  Eğitim kapsamında devam eden seminerlerde Osman Koç Portekiz kültürünü anlattı. Portekizlilerin ilk ticaret yollarını ve keşiflerini aktaran Koç, Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti üyesi gazetecilere, ziyaretlerinin anısına plaket verirken; "Balıkesir'in Portekiz'de kapısı oldu" dedi.

Kayıt : 02.04.2013

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !