BALIKESİR BASINI PORTEKİZ'DE

Gazeteciler Cemiyeti'nin, Balıkesir Basınına AB kapılarını açan projesi kapsamında ilk ekip uğurlandıkları Portekiz'in başkenti Lizbon'a ulaştı. Gazeteciler bir ay süreli eğitim programı doğrultusunda İspanya'daki medya kuruluşlarında da incelemelerde bulunup bilgilerine bilgi katacak.

 

AVRUPA YOLCUSU KALMASIN

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti tarafından hazırlanan, Balıkesir Valiliği yanında Haberci, Birlik ve Politika gazetelerinin ortak olarak yer aldığı,''Yerel Medyanın AB standartlarında Demokrasiye Katkısı'' projesi kapsamında ilk kafile Portekiz'e uğurlandı. Balıkesir Basın tarihinde bir ilk olması yanında Türkiye'deki basın kuruluşları arasında da 'tek' olan AB projesi kapsamında gazetecilerin Avrupa yolculuğu başladı.

Balıkesir'den uğurlanan ve Ümit Babacan, Alper Karaca, Semih Keleş, Emine Çiftçi, Oktay Çalışkan, Onur Demir, Özge Şan, Ahmet Tuğrul Aydın ve Numan Özgüler'den oluşan ilk kafilesi Portekiz'e ulaştı.  Grup sorumluluğunu Cemiyet 2. Başkanı Ümit Babacan'ın üstlendiği  Balıkesir heyeti, ilimizin zenginlik ve güzelliklerini yansıtan çeşitli tanıtım materyallerini de Portekiz'deki temasları sırasında dağıtıp tanıtımımıza katkı sağlayacak.

 

94 BİN AVROLUK PROJE  BASININ YÜZAKI OLDU

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti'nin,  Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı'nca kabul edilen ''Yerel Medyanın AB Standartlarında Demokrasiye Katkısı: Genç Gazeteciler Avrupa'daki Yerel Medya Yapısını Öğreniyor'' adlı projesi kapsamında Balıkesir Basını, AB vizesini aldı. İngiltere, Portekiz, Almanya ve Belçika'yı kapsayan projenin ilk kafilesi Portekiz'e uğurlandı.

Toplam 93 bin 554 avroluk projenin Balıkesir Basın tarihinde bir ilk ve camianın 'yüzakı' olduğunu belirten Demir, ''Proje kapsamında 41 gazeteci, gruplar halinde Avrupa ülkelerinde eğitime gidecek. 18 gazeteci Almanya'da, 8'i Belçika'da, 10'u Portekiz'de ve 5'i İngiltere'de farklı dönemlerde 4'er haftalık eğitim alacak. Balıkesir ile AB medyasının kıyaslama imkanını yakayalacak. Portekiz'e uğurladığımız ekip Lizbon'a ulaştı ve buradaki çalışmalarına başladı'' dedi.

 AB STANDARDI ÖĞRENİLECEK

Demir, iş gücü niteliğinin belirlenmesinde ise insan ve aldığı eğitimin önemli olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Türkiye'de dar bir çevrede yetişen ve uygulamada sıkıntı çeken medya ve iletişim mezunları ya da medya çalışanları, almış oldukları bu kısıtlı eğitimi AB'de alacakları mesleki eğitim programıyla daha da pekiştirme imkanı elde edecekler aynı zamanda pratikte de deneyim sahibi olacaklardır. Meslektaşlarımız bu proje ile kendilerini geliştirme ve deneyim elde etme imkanına sahip olacak."

YENİ MEDYANIN STRATEJİSİ NASIL OLACAK?

Proje ile öz güvenleri artmış, kalifiye hale gelen gazetecilerin, ülkemize döndüklerinde AB medya sektörünün yeni trendlerini burada da uygulamaya hazır hale geleceklerini belirten Demir, AB'de medya stratejisinin nasıl bir gelişim sürecinde olduğunu gören gazetecilerin, Türkiye'nin dolayısıyla Balıkesir'in medya stratejisinin nasıl oluşturulması gerektiği konusunda da bilgi sahibi olacaklarını bildirdi.

Projenin Almanya, Belçika ve İngilte akışları Mayıs ve Haziran aylarında 1 ay süreyle gerçekleştirilecek.

Kayıt : 12.03.2013

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !