DEMİR, OYBİRLİĞİYLE YENİDEN

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC) olağan genel kurulunda, Ramazan Demir yeniden başkanlığa seçildi. Otel Basri'deki genel kurula Balıkesir ve ilçelerinde görev yapan cemiyeti üyesi gazeteciler yoğun bir katılım gösterdi. Son yılların en görkemli ve ilgi gören genel kurulunda başkan Demir'in ekibi oy birliğiyle seçildi.

 

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC) olağan genel kurulunda, Ramazan Demir yeniden başkanlığa seçildi. 
 
Tek listeyle gidilen seçimde, Demir'in listesi oybirliğiyle kabul edildi. BGC Başkanı Demir ve yeni ekibi, üç yıllığına bu görevi yürütecek.
 
 
Divan başkanlığını Anadolu Spor Gazetecileri Derneği Genel Başkanı İbrahim Erdoğan'ın yaptığı genel kurulu Otel Basri'de yapıldı.
 
 
Kurula AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Edip Uğur, CHP milletvekilleri Namık Havutça, Nedret Akova ve Haluk Ahmet Gümüş, Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, Burhaniye Belediye Başkanı Fikret Akova, AK Parti İl Başkanı Mahmut Poyrazlı, CHP Merkez İlçe Başkanı Yaşar Evci, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Yardımcısı ve Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yılmaz Karaca, Basın İlan Kurumu Balıkesir Şube Müdürü Tahsin Şahin ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.
 
 
Açılışta, cemiyetin 50. kuruluş yılı nedeniyle hazırlanan ve Balıkesir Basınıyla BGC'nin tanıtımını içeren filmi seyredildi. Cemiyetimizin kurucuları saygıyla yad edildi.
Daha sonra konuşan Ramazan Demir, "Sorunlu komşularla çevrili bir ülkeyiz. Başımızda terör belası var. Gazetecilik bu koşullarda, başka ülkelerde olduğundan daha zorlu bir meslek. Adliyede bile gazetecilere saldırılar oluyor. Öldürülen gazeteciler listesine her yıl yenileri ekleniyor. Ayrıca vefat eden meslektaşlarımızı da rahmetle anıyorum." dedi.
 
Demir, konuşmasının bir bölümünde ise, 'temiz toplum, temiz basın' istemlerine değinerek şunları söyledi: 
 
"Basın caimasının içerisine tehlikeli bir virüs gibi girerek, kutsal olarak bilinen gazetecilik mesleğini kirletip kişisel hırs ve çıkarlarına alet eden kişi ve kişilerin ayıklanması noktasında  gerekli düzenlemelerin yapılmasını bekliyoruz. 
 
Tabii ki burada öncelikli görev toplumun diğer kesimlerine düşüyor. 
Siyasetçisine, bürokratına, işadamına, esnafına, tüccarına.. Tüm vatandaşlarımızdan ricamız, lütfen iyiyle kötüyü, güzelle çirkini ayırt edin. 
 
İçimizdeki çürük elmaları ayıklamamıza katkı verin, destek verin. 
 
Bizler kendi sokağımızı, kendi evimizin önünü temizlemek için kamuoyunun devreye girmesini bekliyoruz. 
Halktan aldığı gücü doğru yönde kullanmayan medya organlarının, medya çalışanlarının kamuoyunun oluşturacağı duvara toslamasını gerektiğine inanıyoruz. 
 
Bu noktada son dönemlerde ciddi adımlar attığına tanıklık ettiğimiz Basın İlan Kurumu'nun çalışmalarına gerçek anlamda Anadolu insanının gözü kulağı olmaya talip olan yerel medyamızın gerçek kahramanlarının destek vermesini istiyoruz."
 
Ardından CHP Milletvekili Havutça, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Uğur ve Vali Turhan da birer konuşma yaptı.
 
Daha sonra BGC yönetiminin hesap raporu, denetim kurulu, eski ve yeni dönem bütçesi oybirliğiyle ibra edildi. Tek listesiyle gidilen seçimde yapılan açık oylamada Demir'in listesi, oybirliğiyle yeniden göreve getirildi. 
 
CEMİYETİMİZİN YENİ YÖNETİMİ
BGC'nin yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: Ramazan Demir (Başkan), Coşkun Yaman, Ümit Babacan, Ramazan Karaca, Ceren Hereser, Devrim Derin, Mahmut Acaröz, Bekir Terzioğlu, Tuğba Berber Karaman. Denetim Kurulu Gökçen Kabay, Taşkın Sarıca ve Didem Kantarlıoğlu, Desiplin Kurulu ise, Cengiz Güneş, Selahattin Yay ve Atilla Kaya'dan oluştu.
 
Bu arada Selahattin Yay, Göktuğ Şeremetli, Ümit Babacan ve Semih Keleş, TGF delegeleri olarak belirlendi.
Kongrenin sonunda BGC Başkanı Demir, bütün üyelere teşekkür etti.
 
KAVGADAN DEĞİL, UZLAŞIDAN YANA OLDUK
BÖLEN, PARÇALAYAN DEĞİL, BİRLEŞTİREN OLDUK.
Üyelere birlik beraberlik çağrısı yapan Demir, şunları söyledi: 
"Geçen yapılan kongremize 200 kişi katılmış, ortalama 165'i imza atmıştı. Oybirliğiyle göreve getirdiniz. Bugünkü kongremizde yine yaklaşık 200 meslektaşımızla birlikteyiz. Yine oybirliğiyle faaliyetlerimizi ibra ettiniz, oybirliğiyle yeni dönem için de 'yola devam' dediniz.  
Ancak şunu söylemem gerekiyor.
Geçen kongremizde de şimdiki kongremizde de yanlış yaptığımıza dair bir arkadaşımız bile, tek kelime, tek ifade veya eleştiri konusu getirmedi.
Ama kongre sonrası gördük ki  cemiyetimize yönelik, Balıkesir basınına yönelik, gazeteciliğe yönelik çok ağır itham ve eleştirilerde bulunuldu. Bunların bazıları gazete sütunlarına yansıdı. Elbette eleştiri olacaktır. Meslektaşlarımız arasında görüş farklılıkları bulunacaktır. Bundan doğal birşey olamaz. Ama bunu gazete sütunlarına taşımak, birbirimizi yerden yere vurmak kime ne kazandırıyor?
 
BİZ PADİŞAH DEĞİLİZ, DİKKATÖR HİÇ DEĞİLİZ..
Bize denildi ki; cemiyet üye kabul etmiyor, üyelikleri düşürüyor. Ulaşılamaz cemiyet yönetimi. Diktatör gibi, padişah gibi.
Allah aşkına biriniz çıkıp söylesin, bırakın üyemizi, hangi meslektaşımızın alnına kara çıkartacak bir girişimin içerisinde olmuşuz. Bugüne kadar bizlere en ağır eleştirileri yöneltenleri, hakaretleri yönelten kişileri bile cemiyet üyeliğinden düşürmedik.
Biz hiçbir zaman ayrıştırıcı olmadık, bütünleştirici olduk. Kavgacı değil uzlaştırıcı olduk. Bizler ulaşılamaz insanlar değiliz. Bizlerin hatası varsa ne olur yüzlerimize söyleyin.
Mesleğimiz önemli bir süreçten geçiyor. Eğer biz bu süreçte birbirimizin ayağına kurşun sıkmaya devam edersek sadece ve sadece mesleğimizin daha çok kan kaybetmesine, itibarsızlaştırılmasına katkıda bulunmuş oluruz. Ne olursunuz birbirinizi sevin. Birlik ve beraberlik içinde olalım."
 
AMACIMIZ BALIKESİR BASININI LAYIK OLDUĞU NOKTAYA TAŞIMAK
Kusura bakmayın ama herkesten kusursuz olmayı bekleyen biz gazeteciler önce kendimiz kusursuz olmaya gayret göstermeliyiz ki, kusursuzluk istemeye hakkımız olsun!
Bizim derdimiz bağcıyı dövmek değil, bizim derdimiz üzümü yemek. 
Parçalanan, bölünen, birbiriyle kavga eden, birbirinin ayağına çelme takan değil, camianın çıkarları noktasında tek yürek, tek ses olabilen bir camia görmek istiyoruz. Böyle bir camianın üzümünü hepbirlikte yemek istiyoruz. 
İnşallah bunu da iyiyle kötünün, güzelle çirkinin ayırt edilmesini sağlayarak hepbirlikte başaracağız. 
 
AYNI GEMİDE YOL ALIYORUZ.. BATARSA BİRLİKTE YOK OLURUZ!
Balıkesir, her yönüyle gelişiyor ve büyükşehir oldu. Yeni yatırımlar var. Bu anlamda da önü açık bir şehir. 
Böyle bir şehirde basın olarak da güçlü olmak zorunda, bu amaçla yeni hedefler belirlemek durumundayız.
Ege ve Marmara bölgesinin incisi olan Balıkesir'i geleceğe taşırken, bizler de elimizi taşın altına koymalıyız.
Sözlerime nokta koymadan önce her zaman her platformda altını çizerek söylediğim bir sözü bugün yeniden dillendirerek paylaşmam gerekiyor. 
Hiç kimse birbirini sevmek durumunda değil. 
Bizlerde birbirimizi sevmek zorunda değiliz.
Ancak hepimiz aynı geminin içerisinde yolculuk yapıyoruz. 
Gemi batarsa hiçbirimizin su üzerinde kalma, karaya çıkma garantisi yok.
İşte bunun için, Balıkesir Basınının birer parçası olan bizler, birlik beraberliği önemsemek, el ele, sırt sırta vermek durumundayız..
Camiamızın, mesleğimizin çıkarları noktasında ortak hareket etmek zorundayız. 
 
 

Kayıt : 10.03.2013

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !