PAŞA KONAĞI GAZETECİLERİN

Tarihi Balıkesir evlerinden en görkemlisi olarak bilinen tarihi Paşa Konağı, "Basın Müzesi ve Medya Merkezi" yapılması amacıyla Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti'ne tahsis edildi.Paşa Konağı BGC yönetimi tarafından teslim alınırken, "Basın Müzesi ve Medya Merkezi" tabelası asıldı. Başkan Demir, eski Vali Yılmaz Arslan ile yeni vali Ahmet Turhan'a teşekkür etti. Uygulayacakları projeyle Balıkesir basınının 127 yıllık sürecini günümüze aktarmayı planladıklarını bildirdi.

 

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC), şehir merkezinde âtıl durumdaki tarihî Paşa Konağı'nın "Basın Müzesi ve Medya Merkezi"ne dönüştürülmesi için ilk adımı attı.

BGC'nin Balıkesir Valiliği İl Özel İdare'sine yaptığı başvuru talebi İl Genel Meclisi'nce onay gördü. Karesi Mahallesi'ndeki 153 yıllık Paşa Konağı basın müzesine dönüştürülmek üzere Gazeteciler Cemiyeti'ne tahsis edildi.

Paşa Konağı'nı BGC yönetimi tarafından teslim alınırken,  "Basın Müzesi ve Medya Merkezi" tabelası asıldı.  Projelerinin hayata geçirilmesi noktasındaki destekleri nedeniyle eski ve yeni Balıkesir valilileri Yılmaz Arslan ile Ahmet Turhan'a teşekkür eden BGC yönetimi, İl Genel Meclisi başkanı Ramazan Bahçavan başta olmak üzere İl Genel Meclisi üyelerinin de Balıkesir Basını için yüzakı çalışmaya katkılarının unutulmayacağını söyledi.

BGC Başkanı Ramazan Demir, tarihi konakta uygulayacakları projeyle Balıkesir basınının 127 yıllık sürecini günümüze aktarmayı planladıklarını bildirdi.

Eksikliği hissedilen basın müzesinin kurulması amacıyla başlatılan çalışmaların sürdüğünü aktaran Demir, Cumhuriyetin ilk yıllarında gazete basımı için kullanılan matbaa ve diğer araç gereçlerin yanında geçmişten günümüze yayınlanan gazete nüshalarını sergilemeyi amaçladıkları müze projesiyle ilgili olarak Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün yanında Basın İlan Kurumu nezdinde de girişimlerde bulunulacağını ifade etti.

Demir, "Yıllardır atıl durumda kalan tarihî binayı Balıkesir için yeniden cazibe merkezi haline getirecek Basın Müzesi ve Medya Merkezi projesini bu yıl içerisinde hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Müzede sergilenecek eserler noktasında ilimiz genelinde yayın yapan gazete ve gazetecilerle temasa geçeceğiz. Bu tarihi mekanı ziyaret edenler Balıkesir Basınının geçtiği tüm evreleri görüp öğrenebilecek. Tarihe yolculuk yapacak." dedi.

PAŞA KONAĞI'NIN TARİHÇESİ

Ahmet Vefik Paşa'nın Bursa Valiliği döneminde, 1860 yılında gelip Paşa Konağı hakkında bilgi aldığı bilinmektedir. Bir dönem yıkım kararı alınan bina, 2. Dünya Savaşı yıllarında kullanıldığı için tescil ettirilerek yıkımı engellendi. Kesin inşa tarihi belli olmayan eserin, tapu sicil kayıtlarında Şehirli Mehmet Efendi tarafından kullanıldığı belirlenmiştir. Balıkesir Valiliği tarafından 2002 yılında restore ettirilen bina, mimarisi ve özellikle süsleme karakteristliğiyle Balıkesir evlerinin en görkemlilerinden biri durumunda. 

Kayıt : 07.03.2013

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !