HAİN SALDIRI DÜNYA GÜNDEMİNDE

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), gazeteci Cihan Hayırsevener'in hayatını kaybettiği silahlı saldırıyı kınadılar. Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF), Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Anadolu Spor Gazetecileri Derneği (AGSD), yaptıkları açıklamalarda, basına yönelik saldırıların arttığına dikkat çekerek, duydukları endişeyi dile getirdi.

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde gazeteci Cihan Hayırsevener'in öldürülmesiyle ilgili gözaltına alınan 3 kişi adliyeye sevk edildi.
Alınan bilgiye göre, Hayırsevener'e silahla ateş ettiği ileri sürülen Serkan E. (25) ile olayla ilgisi olduğu iddia edilen Tolga Ö. (24) ve Ali T. (28) emniyetteki sorgusu tamamlandıktan sonra Adliye'ye sevkedildi.
Hain saldırıda tetiği çektiğini ittiraf ettiği öğrenilen Serkan E. tutuklanarak cezaevine gönderildi. Diğer iki zanlı ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Bu arada, saldırıda tetiği çektiği ileri sürülen Serkan Erakkuş'un çok sayıda suçtan sabıkalı olduğu ve Bandırma'da bir süre önce organize suç örgütüne yönelik gerçekleştirilen orepasyon kapsamında gözaltına alınarak tutuklanan bazı isimlerle ilişkisinin olduğu iddia edildi.
Adı geçen şüphelinin, 2004 yılında Balıkesir Genelevi'nde yaşanan silahlı yaralama olayına da karıştığı ve bir süre tutuklu kaldığı bildirildi.
Bandırma'da yayımlanan ''Yaşam'' gazetesinin genel yayın yönetmeni olan ve 18 Aralıkta uğradığı silahlı saldırıda bacağından yaralanan Hayırsevener, kaldırıldığı Bandırma Devlet Hastanesinde yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamamıştı.

SALDIRIYA ULUSLARASI KINAMA
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), gazeteci Cihan Hayırsevener'in hayatını kaybettiği silahlı saldırıyı kınadılar.
Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF), Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Anadolu Spor Gazetecileri Derneği (AGSD), yaptıkları açıklamalarda, basına yönelik saldırıların arttığına dikkat çekerek, duydukları endişeyi dile getirdi.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), gazeteci Cihan Hayırsevener'in hayatını kaybettiği silahlı saldırıyı kınadılar.
AGİT medya özgürlüğü temsilcisi Miklos Haraszti, hükümete medya temsilcilerine güvenilir çalışma koşulları sağlaması çağrısında bulunarak, "kötülükleri duyurarak görevini yapan bir gazeteciye düzenlenen bu alçak saldırıdan dolayı derinden sarsıldığını" belirtti.
"Gazetecilerin hayatlarından ve huzurlarından kaygı duymaksızın görevlerini yerine getirebilmeleri yönünde Türkiye'nin güçlü bir işaret vermesi gerektiğini" belirten Haraszti, "olayın faillerinin ve azmettirici olabilecek kişilerin mümkün olan en kısa sürede yakalanarak adalete teslim edilmesi için yetkililere acil çağrıda bulunduğunu" ifade etti.
IPI'den yapılan açıklamada da, "yetkililerin medyaya yönelik çok sert şekilde dile getirdiği eleştiri ve saldırıların neden olduğu ortamın bu tür eylemlerin faillerini cesaretlendirdiği" görüşüne yer verildi.
Bandırma'da yayımlanan ''Yaşam'' gazetesinin genel yayın yönetmeni olan ve 18 Aralıkta uğradığı silahlı saldırıda bacağından yaralanan Hayırsevener, kaldırıldığı Bandırma Devlet Hastanesinde yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamamıştı.
TGF, TGC, AGSD cinayeti kınadı
Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF), Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Anadolu Spor Gazetecileri Derneği (AGSD), Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Cihan Hayırsevener'e yapılan silahlı saldırıyı kınadı.
Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF), Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Anadolu Spor Gazetecileri Derneği (AGSD), Balıkesir'in Bandırma ilçesinde Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Cihan Hayırsevener'e yapılan silahlı saldırıyı yaptıkları açıklamalar ile kınadı.
Açıklamalarda, Hayırsevener'e yönelik saldırıyı nefretle kınadıklarını, fail ya da faillerin kısa sürede yakalanarak Türk adaletine teslim edilmesinin beklendiği ifade edildi.
Bu tür baskı şiddet ve tehditlerin amacı ne olursa olsun zorlu koşullarda mücadele veren gazete ve gazetecileri susturamayacağı belirtilen açıklamada, şunlar dile getirildi:
''Saldırganların ve arkalarındaki uzantılarının güvenlik güçleri tarafından en kısa sürede yakalanarak yargı önüne çıkarılmalarını bekliyoruz. Özgür basının silahlı saldırı ile korkutmaya veya susturulmaya çalışılması kabul edilemez. Basın insanların haber alma özgürlüğünün vazgeçilmez unsurudur. Kanlı eylemi gerçekleştirenler unutmamalılar ki; o basın bir gün kendilerine de lazım olabilir. Çirkin saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Arkadaşımıza Allah'tan rahmet, camiamıza baş sağlığı diliyoruz.''
Gazeteciler  yogun baskı  ile karşı karşıya
Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF), Balıkesir'in Bandırma ilçesinde 18 Aralıkta gazeteci Cihan Hayırsevener'in öldürülmesinin, "gazetecilerin işlerini yaparken yoğun baskıyla karşı karşıya geldiklerini bir kez daha hatırlattığını" bildirdi.

RSF'nin açıklamasında, "Cihan Hayırsevener'in öldürülmesi, bize yüzlerce muhabirin her gün kamuoyunu bilgilendirme görevlerini yerine getirirken iş adamları, yerel görevliler, savcılar ya da polis tarafından yoğun baskıyla karşılaştığını hatırlatmaktadır. Bu kişilerin basına karşı güvensizliği, muhabirler hakkında sık sık dava açılması ve muhabirlerin bazen çok ağır cezalara çarptırılması, gazetecileri kolay hedef haline getirmektedir" denildi.
Yakınları ve meslektaşlarının ifadelerine dayanarak Hayırsevener'in tehlikede olduğunu bildiği ifade edilen açıklamada, Marmara Televizyonu Genel Yayın Yönetmeni Ümit Babacan'ın, "yerel gazetelerde yayımlanan bazı yazılar nedeniyle kendisi ve Hayırsevener'in tehdit edildikleri" yönündeki sözlerine yer verildi ve gazetecilere polis koruması sağlandığı kaydedildi.

Kayıt : 18.12.2009

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2023 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !