AB PROJESİ TANITIMI YAPILDI

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti tarafından hazırlanan ve Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı'nca kabul gören “Yerel Medyanın AB standartlarında demokrasiye katkısı” tanıtım toplantısı 8 Aralık Cumartesi günü ESOB toplantı salonunda yapıldı.

BALIKESİR Gazeteciler Cemiyeti’nce (BGC) hazırlanan ve kabul gören ''Yerel Medyanın AB standartlarında Demokrasiye Katkısı'' projesi kapsamında üçü engelli 41 gazeteci, gruplar halinde Almanya, Belçika, Portekiz ve İngiltere'de 4'er haftalık eğitim görecek.

Cemiyet Başkanı Ramazan Demir, Hayatboyu Öğrenme Programı (LLP) Leonardo da Vinci Hareketlilik Projeleri kapsamında Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı'na ''Yerel Medyanın AB Standartlarında Demokrasiye Katkısı: Genç Gazeteciler Avrupa'daki Yerel Medya Yapısını Öğreniyor'' adıyla proje sunduklarını söyledi.
Toplam 93 bin 554 avroluk projenin kabul edildiğini açıklayan Demir, ''Proje kapsamında 3'ü engelli 41 gazeteci, gruplar halinde Avrupa ülkelerinde eğitime gidecek. 3'ü engelli 18 gazeteci Almanya'da, 8'i Belçika'da, 10'u Portekiz'de ve 5'i İngiltere'de farklı dönemlerde 4'er haftalık eğitim alacaklar'' dedi.
 
TANITIM TOPLANTISI YAPILDI
Balıkesirli gazetecilerin kendilerini geliştirmelerine olanak sağlayacak projenin tanıtım toplantısı Cumartesi günü Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ESOB) toplantı salonunda yapıldı. 
Vali Yardımcısı ve AB İl Daimi Temas Noktası Nusret Şahin’in açış konuşmasıyla başlayan toplantıya Balıkesir il merkezinde ve ilçelerde görev yapan çok sayıda gazeteci katıldı.
Vali Yardımcısı Şahin, bu projenin yaşama geçirilmesiyle birlikte Balıkesirli gazetecilerin Avrupalı meslektaşlarının çalışma ortamlarını görme, onlarla işbirliği yapma ve iletişim kurma imkanı bulacaklarını söyledi.
Balıkesir Valiliği Projeler Koordinasyon Merkezi (BAL-PKM) Koordinatörü Mustafa Karaduman, BAL-PKM’nin çalışmaları hakkında bilgi verirken, Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti tarafından hazırlanan bu projenin Balıkesir için bir ilk olduğunu dile getirdi. 
 
BALIKESİRLİ GAZETECİLER İÇİN  AB 93 BİN EURO GÖNDERDİ
Karaduman’dan sonra söz alan BGC Başkanı Ramazan Demir ise, Hayatboyu Öğrenme Programı (LLP) Leonardo da Vinci Hareketlilik Projeleri kapsamında Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı'na ''Yerel Medyanın AB Standartlarında Demokrasiye Katkısı: Genç Gazeteciler Avrupa'daki Yerel Medya Yapısını Öğreniyor'' adıyla proje sunduklarını söyledi.
 
Toplam 93 bin 554 avroluk projenin kabul edildiğini açıklayan Demir, ''Proje kapsamında 3'ü engelli 41 gazeteci, gruplar halinde Avrupa ülkelerinde eğitime gidecek. 3'ü engelli 18 gazeteci Almanya'da, 8'i Belçika'da, 10'u Portekiz'de ve 5'i İngiltere'de farklı dönemlerde 4'er haftalık eğitim alacaklar'' dedi.
 
AVRUPA YOLCULUĞU  10 MART’TA BAŞLIYOR
Avrupa Birliği Bakanlığı'nca örnek gösterilen projede ilk eğitimin 10 Mart, son programın ise 16 Haziran'da başlayacağını anlatan Demir, şöyle devam etti:
''Proje, meslek liselerinin, meslek yüksekokullarının ve fakültelerin, iletişim ve medya eğitimi veren bölümlerinden yeni mezun olmuş işsizlere, medya sektöründe çalışmakta olup mesleki deneyimlerini artırmak isteyen, AB ve Türkiye standartlarına uygun çalışma stratejisi saptamak ve strateji geliştirmek isteyen gençlere yönelik bir projedir. Katılımcılar Balıkesir'de ikamet edenler ve bölge illeri öncelikli olmak üzere çevre illerden seçilecek. Proje, bugün Türkiye'de medya alanının en öncelikli sorunlarından biri olan kalifiye eleman eksikliğinin önüne geçilmesine katkı sağlamak için oluşturulmuştur.''
PROJE UZMANLARI GAZETECİLERİ BİLGİLENDİRDİ
Balıkesir Valiliği Projeler Koordinasyon Merkezi (BAL-PKM) Proje Uzmanları Fatih Sağay, Abdülkadir Çelik ve Şenol Tekin gazetecilere projeyle ilgili detaylı bilgiler verdi. ‘Aday Katılımcı Başvuru Formları’nın da dağıtıldığı toplantıda projeye dahil olmak isteyen gazetecilerin formları en geç 17 Aralık Pazartesi günü saat 17:00’ye teslim etmeleri gerektiği hatırlatıldı.

Kayıt : 10.12.2012

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !