KAYGIYLA İZLİYORUZ

Başkanımız Ramazan Demir, gazetecilere yönelik şiddeti kınadı. Demir,''Edremit'teki gelişmeleri kaygıyla izliyor, Son Nokta Dergisi sahibine yönelik saldırıyı kınıyoruz.. bu vesileyle gazeteciliğin iftira ve çamur atma, tehdit ve şantaj yapma, kişileri hedef gösterme mesleği olmadığını hatırlamak istiyoruz" dedi.

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC) Başkanı Ramazan Demir, gazetecilere yönelik baskı, tehdit ve şiddetin son dönemlerde giderek artmasının kaygı verici olduğunu söyledi.

Demir, Edremit'te yayımlanan Son Nokta Dergisi'nin imtiyaz sahibi Uğur Yeryırtan'a yönelik saldırının camia açısından da düşündürücü olduğuna dikkat çekti. 
Edremit'te yaşanan olayda dergi sahibi Uğur Yeryırtan'ın 'sokak eşkiyaları' tarafından darp edilmesi sonucu kolunun kırıldığını hatırlatan Demir, olayın takipçisi olduklarını belirterek, "Cumhuriyet Savcılığının başlattığı soruşturma sonucunda, bir gün herkese lazım olabileceğine şüphe duymadığımız Türk yargısı tarafından eşkiya olarak tanımladığımız saldırganlar ile varsa azmettiricilerinin ortaya çıkarılarak hakettikleri cezaya çarptırılacaklarına inancımız tamdır" mesajını verdi. 
BGC Başkanı Demir, hukuk kurallarının işlediği toplumlarda kaba kuvvet ve şiddet yolunu seçenek gören kesimlere 'medeniyet yoksunu, vahşet düşkünü'  nitelemesi yapılmasının yerinde olacağına değindiği açıklamasında, "Hiçbir kişi ve topluluk, gazetecinin yaptığı haberi beğenmek zorunda değil. Ancak eleştirinin olmadığı yerde doğruların da bulunamayacağı gerçeğini gözardı etmemek gerekiyor. Dolayısıyla, gazetecinin yaptığı haber, köşe yazarının kaleme aldığı yazısı hakaret, tehdit, suç unsuru içeriyorsa, başvurulacak yöntem şiddet değil, medeniyetin gereği olan hukuk yoludur'' görüşlerine yer verdi. 
Kamuoyunu aydınlatma ve bilgilendirme adına görev yaptıklarının bilincini zaman zaman unutarak kişisel kavgalarını yayın organları aracılığıyla yürüten çevrelerin kullandığı üslubu sağduyulu her birey gibi camia olarak kendilerinin de benimsemelerinin beklenmemesi gerektiğine vurgu yapan BGC Başkanı Ramazan Demir, basın özgürlüğünün farklı algılanıp kişisel egoların tatmini yönünde değerlendirilerek kişi ve kurumların küçük düşürülmesi, aşağılanması ve iftira atılması, hedef gösterilmesi, tehdit ve şantaj aracı olarak kullanılmasının gazetecilik mesleği ve etiğiyle bağdaştırmanın mümkün olmadığını söyledi. 
Edremit'te gazetecilik etiğini yok sayan yayın sahiplerini kaygıyla izlediklerini aktaran Demir, "Gazeteciliğin iftira ve çamur atma, tehdit ve şantaj yapma, kişileri hedef gösterme mesleği olmadığını hatırlamak istiyoruz" görüşünü kamuoyu ile paylaştı. 

Kayıt : 29.11.2012

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !