BELEDİYE YÖNETİMİNİ KINIYORUZ

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC), Balıkesir Belediyesi'nin kentteki iki yerel gazeteye, belediye çalışmalarıyla ilgili toplantı ve teknik gezileri katılmalarının engellenerek yasak getirmesini ''halkın haber alma özgürlüğüne engelleme'' olarak değerlendirdi. Balıkesir Belediyesi yönetimi, ayrımcılıktan vazgeçmeye çağırıldı.

BGC'den yapılan yazılı açıklamada, Belediye Başkanı İsmail Ok'un, belediyenin yapımı devam eden çalışmaları yerinde incelemek üzere düzenlediği 'teknik gezi'ye davet edilen  gazetelerin temsilcileri arasında yer alan Gazete Balıkesir haber müdürü Mustafa Sütçüoğlu'nun, gazetecilerin bulunduğu belediye otobüsünden belediye görevlilerince indirilmesinin ''doğru bir davranış biçimi olmadığı'' belirtildi. 

Benzeri bir olayın ise, Ayna gazetesi spor muhabirinin, Balıkesirspor'un deplasman maçları öncesi gazetecilere tahsis ettiği belediye minibüsünden indirilmesiyle yaşandığına dikkat çeken BGC yönetimi, kamuya ait olan belediyeleri yöneten isimlerin, kamu adına görev yapan gazetecilere karşı  takındığı tavrı, hoşgörüyle karşılamalarının beklenmemesi gerektiğini kaydetti. 
BGC yönetim kurulunun ''kamuoyuna'' adı altında yayınladığı mesajda şu görüşlere yer verildi: 
Gazeteciler kamuoyunun doğru bilgilenmesi adına görev yürütüyor. 
Belediye'nin çalışmaları Balıkesir'de yaşayan herkesi yakından ilgilendirmekte, dolayısıyla kamuyla vatandaş arasında bir anlamda köprü görevi üstlenen gazetecilerin de bunları yakından takip ederek halkı bilgilendirme gibi bir görevleri bulunmaktadır. 
Üstelik, gazetecilere 'yasak' getirilerek izlenmesi engellenen toplantı gizli bir toplantı da değildir. 
Meslektaşlarımızın kamuya ait araçlardan indirilmesi, aynı zamanda 'rencide' edici bir davranış biçimidir. 
Balıkesir Belediyesi, yayın politikalarından hoşlanmadığı gazetelerin çalışanlarına getirdiği yasak ve engellemeyle halkın bilgilenme hakkını da yok saymaktadır. 
Unutulmamalıdır ki gazeteciler, izleyicileri ya da okuyucuları adına olayları takip etmektedir.
Gazetecilerin halkı bilgilendirme amacı güden çalışmalarına engel olmak, doğru bir yaklaşım olmadığı gibi hoşgörüyle karşılanılması beklenememelidir.
Halkın haber alma özgürlüğü kısıtlanmamalıdır. 
Medyada ayrıştırma, sadece belirli kurumların değil, halkın Anayasa ile güvence altına alınan haber alma hakkının da engellenmesi anlamına gelmektedir. 
Balıkesir Belediye yönetimininin bu uygulaması, özgürlükçü ve demokratik olmadığı gibi ifade özgürlüğüyle bağdaşmamaktadır. Belediye yönetimini, uyguladığı ayrımcılıktan vazgeçmeye çağırıyoruz.''
Açıklamada, ayrıca, Balıkesir Belediyesi'nde başkan İsmail Ok ile yardımcısı Tuna Aktürk'e karşı yapılan darp girişimi de kınandı. Belediye yetkililerine 'geçmiş olsun' dileğinde bulunuldu. 

Kayıt : 05.10.2012

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !