GAZETECİLERE İKİ MÜJDE

BALIKESİR Gazeteciler Cemiyeti'nin sürekli olarak gündemde tuttuğu ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün katıldığı 50.yıl töreninde ısrarla dile getirdiği 'YIPRANMA HAKKI'nın geri iadesi konusunda önemli gelişme kaydedildi. Basın sektöründekilerin yıpranma haklarının iadesi için yapılan girişimler başarıya ulaşırken, bir müjdeli haber de sigortasız çalışan gazeteciler için geliyor. Gazetecilere bayram yaptıracak haberin detayları şöyle..

Gazetecilerin yıpranma haklarının iadesi için yapılan girişimler kısmen de olsa başarıya ulaşırken, bir müjdeli haber de sigortasız ya da eksik bildirimli çalışan gazeteciler için geliyor.

 
YIPRANMA HAKKININ İADESİNE YEŞİL IŞIK
 
Başbakan Erdoğan'ın talimatı üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın başlattığı gazetecilerin yıpranma hakkına ilişkin çalışmalar tamamlandı. Bu hakkı yeniden değerlendirmeye alan uzmanlardan oluşan komisyon, yıpranma hakkının 'kısmen' verilmesine yeşil ışık yaktı. Komisyon, sektörde çalışan tüm personelin aynı seviyede yıpranmaya maruz kalmadığını gerekçe göstererek, yıpranmadan yararlanacak kişiler için sınırlama yapılmasını istiyor. Sektör temsilcileri ise bu durumun sektörde kaosa sebep olacağını belirterek, yıpranmanın eskiden olduğu gibi tüm personele kapsaması gerektiği görüşünü savunuyor. Görüşmeler devam ediyor. Bakanlık yetkilileri, uzlaşma sağlanması halinde yasal düzenlemenin yeni yasama döneminde gerçekleştirileceğini kaydettiler.
SİGORTASIZ GAZETECİLERE İNCELEME
 
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı, tekstil, inşaat, spor gibi bir çok sektörün ardından, medya sektörünü de mercek altına aldı. Medya sektöründeki kayıt dışı çalışmayı engellemeyi amaçlayan SGK, Basın İlan Kurumu ile de bilgi paylaşım protokolü imzaladı. Ayrıca bankalardan gelen bilgilerle birlikte, basın mensuplarının sigortasız çalışıp çalışmadıkları ve ücretlerinin gerçek değerden gösterilip gösterilmediği kontrol edilecek. Denetimlerde kayıt dışı çalışma tespit edilmesi halinde, medya kuruluşlarına idari para cezası verilmesi söz konusu olacak.

Kayıt : 30.07.2012

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !