GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI

GAZETELER HÜRDÜR, SANSÜR YASAKTIR! Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC), basından sansürün kaldırılışının 104. yılı nedeniyle yayınladığı mesajda, güçlü ve özgür basının, demokrasinin gelişmesiyle özgürlüklerin genişlemesine katkı sağlayacağına vurgu yaptı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BALIKESİR Gazeteciler Cemiyeti (BGC) Başkanı Ramazan Demir, Türk Basınından Sansürün kaldırılışının 104. yıldönümü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, basın tarihinin en karanlık dönemlerinden biri olarak bilinen 2. Abdülhamit'in sansür uygulamalarının 24 Temmuz 1908'de 2. Meşrutiyet'in ilanıyla son bulduğunu hatırlattı.

Gazetelere uygulanan sansür kararnamesinin ortadan kaldırılmasında gazetecilerin örgütlü hareket etmesinin rolüne dikkat çeken Demir, “104 yıl önce gazetelerine gelen sansür memurlarını ‘Gazeteler hürdür, sansür yasaktır’ diye geri çeviren Ahmet Cevdet ve Mihran efendiler gibi olabilmenin yolunun bilinçli ve örgütlü mücadeleden geçtiği gerçeğini unutmamamız gerekiyor” dedi.

Demir, 24 Temmuzların ‘bayram’ olmaktan çıktığını ve gazetecilerin dayanışma içinde, meslek ilkelerine ve meslektaşlarına sahip çıkarak 24 Temmuzları yeniden bayrama dönüştürebileceğine inandıklarını söyledi.

Dünyanın en zor ve sorumluluk isteyen mesleklerinden birinin gazetecilik olduğuna dikkat çeken BGC Başkanı Ramazan Demir, ülke ve toplumsal çıkarlar ile kişi hak ve özgürlükleri konusunda da gazetecilerin daha duyarlı olmasının önemine değindi.

Demir, insan hakları, kişisel hayatın dokunulmazlığı, terör ve şiddetin engellenmesi konusundaki duyarlılıkların, gazetecilerin oto kontrol mekanizmasına işlerlik kazandırarak artabileceğini belirtti.

Gazetecilerin bu noktadaki duyarlılıklarının ileri demokrasilerdeki yayıncılık anlayışının ülkemizde de gelişmesine katkı sağlayıp hizmet edebileceğine inandığını dile getiren Demir, “Sorumlu gazetecilik anlayışının beraberinde getireceği güçlü ve özgür basın, demokrasinin gelişmesine ve özgürlüklerin genişlemesine katkı sağlayacağı gibi gazetecilere olan saygınlığı da geri getirecek, halkın medyaya olan ilgisini daha da artıracaktır” değerlendirmesinde bulundu.

24 Temmuz tarihinin gazetecilerin düşüncelerini özgürce ifade edebilme adına bir dönüm noktası olduğuna işaret eden  Demir, bu noktada örgütlü mücadelenin de önem taşıdığına  dikkat çekti.

Demir,  şunları kaydetti:

“Unutulmamalıdır ki, basının sendikal haklardan etkin bir biçimde yararlanamadığı dönemlerde basının üzerindeki baskılar daha da artmıştır. Balıkesir’de son yıllarda bunun en güzel örneklerini hep birlikte yaşadık. Bazı meslektaşlarımıza yönelik baskı, fiziki saldırı ve tehditleri endişeyle izledik.

Eğer özgür ve güçlü bir basından söz etmek istiyorsak, bunun en önemli şartının da kaybedilen hakların geri iadesi olduğunu bilmemiz gerekiyor. Bunun yolunun da birbirimizi sevmesek bile, gazetecilik mesleğinin eski saygınlığının kazanılması noktasında ortak hareket etmekten geçtiğini hatırlatmak istiyoruz.

Çileli olduğu kadar kutsal bir meslek olarak nitelenen gazeteciliği büyük bir özveriyle yapan meslektaşlarımız için vazgeçilmez hak olan yıpranma hakkının tekrar kazanılması yolundaki mücadelemizin de sürdüğünü ve sonuçlarını yakın gelecekte alacağımıza olan inancımızı paylaşırken, bütün gazetecilerin gününü kutluyoruz.”

Kayıt : 23.07.2012

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !