GAZETECİYE SALDIRIYA KINAMA

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC), Ayna Gazetesi İmtiyaz Sahibi Semih Bolluk'a yönelik saldırıyı kınadı. Cemiyet Başkanımız Ramazan Demir, "Şanı, sıfatı ne olursa olsun hiç kimse, benimsemediği haber veya başka bir nedenle değerli bir varlık olan insana karşı kaba kuvvet kullanma hakkına sahip değildir"

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC), Ayna Gazetesi İmtiyaz Sahibi Semih Bolluk'a yönelik saldırıyı kınadı. BGC Başkanı Ramazan Demir, yaptığı yazılı açıklamada, üyeleri olan Bolluk'un, gazetesinin bulunduğu Çiğdem Sokak'taki Sulama Birliği önünde telefonla konuştuğu sırada, yanına gelen üç kişi tarafından darp edildiğini üzüntüyle öğrendiklerini belirtti.

Bu saldırının endişe verici olduğunu vurgulayarak, Türkiye'nin hukuk devleti olduğunu, hak arama yolunun kaba kuvvete değil, bağımsız yargıya başvurmaktan geçtiğini hatırlatan Demir, şunları söyledi:

"Meslektaşımıza yönelik bu saldırıyla günümüzde aklın, mantığın ve vicdanların köreldiğini görüyoruz. Hiç kimse gazetecinin yaptığı haberi beğenmek, alkışlamak zorunda değildir. Şanı, sıfatı ne olursa olsun hiç kimse, benimsemediği haber veya başka bir nedenle değerli bir varlık olan insana karşı kaba kuvvet kullanma hakkına sahip değildir.

Gazetecinin haberinde veya yorumunda bir yanlışlık varsa bunun karşılığında, 'Ben sana gününü gösteririm, döverim, asarım, keserim.' diyerek kaba kuvvete başvurmak yerine, önce cevap ve düzeltme hakkı kullanılması yoluna gidilmelidir. Medeni toplumlarda bu böyledir. Türkiye'nin bağımsız bir hukuk devleti olduğu gerçeği ve hukuk devletlerinde dağbaşı kurallarının geçerli olmadığının bilinmesi gerekir."

 Son zamanlarda siyasi kimlik taşıyan bazı isimlerin eleştiriye açık olmadığını gördüklerini, gazetecilere karşı seviyeyi zorlayan ifadeler kullanmalarını kendilerini düşündürdügünü belirten BGC Başkanı Demir, şöyle devam etti:

"Siyasetçilerimize, Balıkesir 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nin bize göre tarihe de geçecek kararındaki şu kısa ve öz metni okumalarını tavsiye ediyoruz:

Siyasetle uğraşanların her davranışı ve faaliyeti, kamuoyu tarafından takip edilip gerektiğinde sert bir şekilde eleştirilebilir. Bu, basın özgürlüğü yönünden vazgeçilmez gerekliliktir."

Ramazan Demir, Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğü'ne de olayın faillerinin kısa sürede yakalayarak adalete teslim edilmesinden dolayı teşekkür ederek, herkesi hoşgörü çerçevesinde hareket etmeye çağırdı.

Kayıt : 20.07.2012

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !