BAŞKANIMIZ UMUT VAKFINDA

Umut Vakfı'nın düzenlediği "Türkiye'de Bireysel Silahsızlanma ve Şiddet Haberleri" konulu yerel medya semineri Bandırma'da gerçekleştirdi. Cemiyet Başkanı Ramazan Demir, 2,5 yıl önce öldürülen gazeteci Cihan Hayırsevener'in de haber ve yorumlarda hedef gösterilmesi sonucu katledildiğine vurgu yaptı.

Medyada şiddet masaya yatırıldı

Umut Vakfı'nın düzenlediği "Türkiye'de Bireysel Silahsızlanma ve Şiddet Haberleri" konulu yerel medya semineri Bandırma'da gerçekleştirdi

 
Umut Vakfı'nın düzenlediği "Türkiye'de Bireysel Silahsızlanma ve Şiddet Haberleri" konulu yerel medya semineri Bandırma'da gerçekleştirdi.
Ekel Prestige Otel'deki seminerin oturum başkanlığını üstlenen Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir, Bandırma'da 2.5 yıl önce öldürülen gazeteci Cihan Hayırsevener' in de medyada şiddeti içeren haber ve yorumlarda hedef gösterilmesi sonucu katledildiğine vurgu yaptı.
Basının bu tür anlayış sahiplerinden arındırılması gerektiğine vurgu yapan Demir, gazetecilik mesleğini ilke edinenlerin şiddet içeren olayları haberleştirirken abartıya kaçmamalarını diledi. Demir, Türkiye'nin kavgaya değil barışa, çatışmaya değil uzlaşıya her zamakinden daha çok ihtiyacı bulunduğunu söyledi.
Toplantının açış konuşmasını yapan Umut Vakfı'nın Kurucu Başkanı Nazire Dedeman Çağatay, bu semineri düzenlemedeki amaçlarının, bireysel silahsızlanma, barış kültürü ve hukukun üstünlüğü olduğuna dikkati çekmek olduğunu söyledi.
Türkiye'nin silahsızlanma konusunda 178 içerisinde 17. sırada yer aldığını belirten Çağatay, "Umut Vakfı, bireysel silahsızlanma, şiddet, barış kültürü ve hukukun üstünlüğü konularında 19 yıldan bu yana çalışıyor. Bilgilerini ve araştırmalarını her fırsatta kamuoyu ile paylaşıyor. Bu süreçte, medyanın desteği her zaman bizimleydi. Biz ise Umut Vakfı olarak, araştırmalarımızı, gördüğümüz sorunları, eleştiri ve değerlendirmelerimizi medyayla ve medya aracılığıyla toplumla paylaştık ve paylaşmaya devam ediyoruz" dedi.

Bireysel silahsızlanma ve şiddet haberleri konusunda gazetecilere çok önemli sorumluluk ve görevler düştüğünü ifade eden Çağatay, şunları kaydetti:
"Belki de en fazla okunan, dikkat edilen şiddet haberleri, gündelik yaşamın bir parçası olarak, medya izleyicisine türlü yaşamsal tecrübeler, insan hikayeleri anlatıyor. Peki bu haberlerin ve olayların tanıkları olan gazeteci arkadaşlarımız, bir tür hikaye anlatıcısı olarak, toplumsal kanaat ve davranışları şekillendirdiklerinin farkında mıdırlar- Gazeteciler, tanık oldukları olayları aktarırken, taşıdıkları sorumluluğun bilincindeler mi-"
Bandırma Belediye Başkanı Sedat Pekel de Umut Vakfı'nın 19 yıl gibi onurlu bir geçmişi olduğunu belirterek, her ülke için barış kültürü ve hukukun üstünlüğünün önemini vurguladı.
Eski Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli, gazeteci-yazar Ragıp Duran, basın hukuku konusunda uzman olan Av. Fikret İlkiz, Bandırmalı yerel gazeteci Önder Balıkçı, Prof. Dr. Timur Dedebaş ile Dr. Recep Yaşar'ın konuşmacı olarak yer aldığı Eken Prestige Oteli'nde düzenlenen seminere, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Manisa ve Yalova'daki yerel basın mensupları katıldı. Gün boyu süren seminer sonunda yerel gazetecilere sertifika verildi.

Kayıt : 20.07.2012

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2024 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !