Hem suçlu hem güçlü olunmaz!

BGC: "Gazeteci dayak yemek için değil, halkı bilgilendirmek için var.." - Balıkesir'de yerel bir yayın kuruluşunun sahibi trafik kazası haberi için gittiği olay yerinde, kazaya karışanların saldırısına uğradı. Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti, olayı "Hem suçlu hem güçlü olunmaz. Bunun adı eşkiyâlık" mesajıyla kınadı.

BALIKESİR'de yayın yapan Kent Radyo ve Tv'nin sahibi Murat Tozan, Atatürk stadı önünde meydana gelen bir trafik kazasını haber için görüntülediği sırada, kazaya karışanların saldırısına uğradı. 
Tozan, kazaya karışan isimlerce tartaklanıp sözlü ve küfürlü şiddete maruz kaldı. Olay yerinde çektiği görüntülerin silmesi için tehdit edildi. 
Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti, olayı "Hem suçlu hem güçlü olunmaz. Bunun adı eşkiyalık." mesajıyla kınadı.
Gazetecilere yönelik sözlü ve fiziksel saldırıların olağan hale gelmesinin düşündürücü olduğuna işaret edilen açıklamada, toplumun her kesiminden basın emekçilerine ve yaptıkları kutsal göreve saygı duyulması istendi. 
BGC'nin mesajında şöyle denildi: 
"Gazeteciler dayak yemek, kendini bilmez kişi veya kişilerin hakaret ve tehditlerine maruz kalmak için değil, haberleriyle kamuoyunu bilgilendirmek, aydınlatmak için var. Kimse kimsenin görev ve özgürlük alanına müdahalede bulunmamalı. 
Bu gerçeği bir kez daha hatırlatmayı görev sayıyoruz.  Gazete ve gazetecilere yönelik bu olayın son olmasını temenni ediyoruz. "
BGC GENEL SEKRETERLİĞİ
27 EYLÜL 2016

Kayıt : 27.09.2016

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2023 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !