Mesleğimiz adına üzüldük!

Balıkesir'de yeni yayımlanmaya başlayan bir mevkute bugün, hem kendi hem de tüm basın adına oldukça talihsiz bir başlıkla çıktı. Yerel ve yaygın basın emekçisi arkadaşlarımızı incitici yayın, Basın Meslek İlkeleri ile bağdaşmadığı gibi, haberi yayınlayanların da ruh karmaşası içerisinde olduklarını göstermesi açısından üzücüydü.

Balıkesir'de yeni yayımlanmaya başlayan bir mevkute bugün, hem kendi hem de tüm basın adına oldukça talihsiz bir başlıkla çıktı. Yerel ve yaygın basın emekçisi arkadaşlarımızı incitici yayın, Basın Meslek İlkeleri ile bağdaşmadığı gibi, haberi yayınlayanların da ruh karmaşası içerisinde olduklarını göstermesi açısından üzücüydü.
 
"10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü" sebebiyle cemiyetimiz başta olmak üzere bazı kurum ve kuruluşlar çeşitli etkinlikler düzenleyerek gazetecilerin anlamlı günlerini paylaştı. Meslektaşlarımıza böylesine geniş kapsamlı şekilde ilgi gösterilmesi, hatırlanılması camiamız adına sevinçle karşılandı.
 
Bu kapsamda, Balıkesir Valiliği, merkez ilçe Altıeylül Belediyesi ve Karesi Belediyesi, yerel ve yaygın basın emekçisi meslektaşlarımızla kahvaltıda buluştu. Vali Mustafa Yaman,  Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, meslektaşlarımızın günlerini kutladı, küçük jestler yaptı. 
 
Balıkesir kent merkezinde yeni yayımlanmaya başlayan bir yayın organı, bunlar arasından, Altıeylül Belediyesi'ni trajikomik haberine malzeme konusu yaptı. Kahvaltıya katılan meslektaşlarımızın fotoğrafına yer verip "seçmece bunlar" başlığını kullanan mevkute, "Kavun" ve "Armut" gibi yenilmesi halinde beyni çalıştıran meyve görselleriyle de atraksiyon içerikli haberini süsledi!
 
Gazetecilerin "seçmece bunlar" denilerek manav tezgahındaki "karpuz" ile "armut"a benzetilmeye çalışılmasını teessürle karşıladık.
 
Söz konusu atraksiyon içerikli haberin, büyük bir "gazetecilik mahareti" gibi sunulması da mesleğimizin düşürülmeye çalışıldığı durum yönünden düşündürücüydü.
 
Bu tür bir yaklaşımın veya bakışın künyesinde "Basın Meslek İlkelerine Söz Vermiştir" sözünün yer aldığı bir mevkute tarafından sergilenmesi, haberi hazırlayan ve yayımlanmasına onay verenlerin ruh karmaşası  içerisinde olduklarını göstermesi bakımından da üzücüydü.
 
Balıkesir gazetecilerini "seçmece bunlar" diyerek rencide etmeyi "gazetecilik mahareti" olarak görenlere nasihatımız şudur:
 
"Seçmece" dedikleri gazetecilerle iyi niyet çerçevesinde diyaloğ kurmalılar. Çünkü bu arkadaşlarımızın mesleki bilgi ve birikimlerinden yararlanarak  gazetecilik alanında maharet kazanabilirler.
 
Samimi ve iyi niyetli iseler eğer, Balıkesir'in saygın kurumlarından, okurlarından ve meslektaşlarımızdan özür dileyerek işe başlayabilirler.
 
Ayrıca, bizim amacımız birilerine kesinlikle had bildirmek olmadığı gibi, gazetecilerin de böyle bir görevinin bulunmadığını hatırlatmak isteriz.
 
Meslek camiamız ile paylaştığımız bu görüşlerimizi, kamuoyuna sürekli olarak yaptığımız "iyiyle kötüyü, güzelle çirkini ayırt edin" şeklindeki çağrımızı tekrarlayarak bitiriyoruz.
 
Devrim DERİN
Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri

Kayıt : 12.01.2015

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ
BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi / Karesi Mh. Kaya Sk. No: 8 - BALIKESİR elektronik posta adresimiz: balikesirgazetecilercemiyeti@gmail.com
Tel : 0266 239 20 10    Gsm : 0531 851 10 10    Fax : 0266 239 20 10
Copyright © 2023 bgc.balikesir.gen.tr - Her Hakkı Saklıdır !